6 wskazówek, jak dobrze wybrać ubezpieczenie turystyczne

Zbliża się sezon wakacyjno-urlopowy. Jeszcze dziesięć lat temu prawdopodobnie oznaczało to dla Ciebie, że niedługo zanurzysz stopy w chłodnym Bałtyku lub będziesz podziwiał piękno polskich gór. Dzisiaj na pytanie o cel wakacyjnych podróży częściej słyszysz nazwę któregoś europejskiego miasta, niż poczciwego Kołobrzegu lub Zakopanego. Rozwój tanich linii lotniczych i ułatwienia w przekraczaniu granic państw Unii Europejskiej przyczyniły się do zmiany naszych przyzwyczajeń turystycznych. Urlop nad Morzem Śródziemnym może okazać się tańszą alternatywą dla wyjazdu nad polskie morze. Z wyjazdem zagranicznym wiąże się konieczność zabezpieczenia skutków zdarzeń, które w Polsce sprawiłyby nam mniej problemów. W tym wpisie podpowiem Ci, jak dobrze wybrać ubezpieczenie turystyczne.

ubezpieczenie turystyczne

1. EKUZ nie wystarczy

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia Ci taką opiekę medyczną, jaką mają obywatele odwiedzanego przez Ciebie kraju, gwarantowaną przez odpowiednik NFZ. Nie możesz jednak zapominać, że nie w każdym państwie publiczna opieka medyczna jest udzielana na takich samych zasadach, jak w Polsce. Jak tłumaczy sam NFZ na swojej stronie,  dokument uprawniający nie wyeliminuje konieczności poniesienia we własnym zakresie kosztów udziału własnego. Obowiązek współpłacenia obowiązuje w systemach ubezpieczeniowych większości państw członkowskich UE/ EFTA. Aby ograniczyć ryzyko kosztowe z tym związane należy rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia komercyjnego.

Może się więc zdarzyć (tak jak np. mi po udzieleniu pierwszej pomocy przez pogotowie we Włoszech), że mimo posiadania karty EKUZ będziesz musiał opłacić koszty leczenia i nie zostanie to zrefundowane przez NFZ. Poza tym karta EKUZ nie pokryje np. kosztów transportu medycznego do Polski.

2. Biuro podróży nie zawsze wie lepiej

Jakiś czas temu polskie media obiegła informacja o naszym rodaku, który miał udar mózgu podczas wakacji w Meksyku. Koszty leczenia i transportu łącznie wyniosły około 800 000 złotych. Okazało się, że biuro turystyczne organizujące wyjazd zaproponowało turyście najtańszy wariant ubezpieczenia z bardzo niską sumą ubezpieczenia (dodanie ubezpieczenia do wycieczki zagranicznej przez biuro podróży jest wymagane przez przepisy ustawy o usługach turystycznych). Prawie całą wymaganą kwotę poszkodowany i jego rodzina muszą pokryć z własnej kieszeni.

Opisany przypadek jest wyjątkowo jaskrawym przykładem braku świadomości polskich turystów i cięcia kosztów wycieczek przez biura podróży kosztem bezpieczeństwa ich klientów. Suma ubezpieczenia 100 000 zł na wycieczkę do Meksyku jest zwyczajnie nieadekwatna do ryzyka, biorąc pod uwagę możliwą wysokość kosztów leczenia i wyjątkowo wysokich kosztów transportu medycznego (w końcu to wynajęcie samolotu i lot przez Atlantyk). Profesjonalne biuro podróży po prostu nie powinno proponować takiego ubezpieczenia do sprzedawanej przez siebie wycieczki.

3. Sprawdź wyłączenia

Ta uwaga tyczy się nie tylko ubezpieczeń turystycznych. Przed wyjazdem warto wiedzieć, jak ubezpieczyciel odnosi się do szkód związanych z Twoją chorobą stanowiącą wadę wrodzoną lub ze złamaniem nogi pod wpływem alkoholu. Niektóre elementy ochrony są włączane za zwyżką składki (np. następstwa choroby przewlekłej, zdarzenia podczas wykonywania pracy fizycznej) – nie ma ich w zakresie standardowym, bo składka musiałaby być od początku znacznie wyższa dla każdego klienta.

4. Zwróć uwagę na ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie bagażu to bardzo przydatna opcja, chociaż tutaj również warto sprawdzić dokładnie zakres ochrony. Pamiętaj, że ubezpieczenie sprzętu sportowego i elektronicznego rzadko jest w zakresie standardowym. Oznacza to, że możesz nie otrzymać odszkodowania za ukradziony aparat fotograficzny ani smartfon, jeśli nie dokupisz odpowiedniego rozszerzenia. Z kolei wybranie sumy ubezpieczenia rzędu 1000 zł raczej nie pokryje doznanych szkód w przypadku zniknięcia walizki np. z lustrzanką.

5. Dowiedz się, co Ci daje assistance

Ubezpieczenie pomocy w podróży (assistance podróżne) może okazać się bardzo przydatne, o ile będziesz wiedział, co Ci przysługuje. Różni ubezpieczyciele oferują w tym zakresie różny wachlarz usług. Podstawą jest oczywiście zapewnienie transportu medycznego do Polski. Może to być jednak również infolinia medyczna, kiedy potrzebujesz konsultacji ze specjalistą, hotel dla rodziny turysty, który trafił do szpitala, transport zastępczy w razie awarii samochodu i inne usługi. Podróżni często po prostu nie wiedzą, że mają określony rodzaj pomocy w podróży w cenie ubezpieczenia i szukają rozwiązania swojego problemu na własną rękę.

Jeżeli wybierasz się za granicę własnym samochodem, do którego również kupiłeś ubezpieczenie assistance, warto sprawdzić, czy działa ono za granicą, jaki jest limit kilometrowy holowania pojazdu i jaki jest pozostały zakres ubezpieczenia.

6. Przeczytaj, zanim podpiszesz (i zapłacisz)

Osoba, która oferuje Ci zakup ubezpieczenia, ma obowiązek umożliwienia CI zapoznania się z warunkami umowy przed jej podpisaniem. Powinieneś otrzymać ogólne warunki ubezpieczenia w formie drukowanej lub, o ile się zgodzisz, na innym trwałym nośniku (np. jako załącznik PDF do wiadomości e-mail). Dzięki temu dowiesz się, jakie są Twoje prawa i obowiązki związane z umową. Jeśli sprzedawca nie chce doręczyć Ci warunków, możesz zawsze iść do innego (a nawet złożyć skargę, aczkolwiek nie każdy znajduje na to czas).

W otrzymanym dokumencie znajdziesz również postanowienia dotyczące możliwości odstąpienia od umowy, które przysługuje Ci ustawo jako konsumentowi.

 

Więcej informacji znajdziesz u Rzecznika Finansowego. Czekam na Twój komentarz dotyczący Twoich obaw lub doświadczeń związanych z bezpieczeństwem na wyjeździe zagranicznym!

 

Podziel się!
Facebook
Google+
Google+
RSS
Newsletter
SHARE

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *