Jak zwrócić niechciany garnek? Recepta na kaca po pokazie dla emerytów

Wydawałoby się, że wszyscy już znamy te sztuczki: zaproszenie telefoniczne, gwarancja nagrody, elokwentni i mili młodzi ludzie prezentujący „kosmiczne garnki”, „magiczne noże” lub urządzenia medyczne „leczące każdą dolegliwość”. Kogo jak kogo, ale Ciebie nie nabiorą! Czy wiesz jednak, co zrobić, jeśli Twoja babcia, mama lub ciocia padnie ofiarą naciągaczy? Dzisiaj dowiesz się, jak postępować w takiej sytuacji.

To była dobra impreza

Dla wielu młodych ludzi (i nie tylko młodych, co można sprawdzić na niejednym facebookowym profilu) dobra impreza to taka, gdzie wiele się dzieje, robi się głupoty i generalnie niewiele się pamięta na drugi dzień poza tym, że było super. Jedną z lepszych imprez, dostępną jednak raczej dla seniorów, są niezobowiązujące pokazy naczyń, sprzętu AGD, kołder i innych przydatnych w domu przedmiotów.

Można na nich spotkać osoby, jakich nie uświadczysz w studenckim klubie, np. Piotra Bałtroczyka albo Cezarego Pazurę. Wstęp jest za darmo, jeżeli zgodzisz się na udział nie tylko w części artystycznej, ale też w pokazie kulinarnym.

Prezentowane garnki okazują się fantastyczne, mają niemal magiczne właściwości, a w dodatku specjalnie dla Ciebie są tanie. To znaczy bardzo drogie (pięć tysięcy złotych), ale prezenter proponuje Ci obniżenie ceny o tysiąc złotych. Nie każdy daje Ci tysiąc złotych w prezencie, prawda? A te pozostałe cztery tysiące to mało w porównaniu z rzeczywistą wartością fenomenalnych garnków.

Prezenter zaprasza Cię na bok, gdzie miła pani Kasia lub Magda pomogą Ci w uzupełnieniu umowy sprzedaży. Ktoś Cię podwozi do domu., garnki jadą razem z Tobą. Wszystko dzieje się tak szybko, na drugi dzień prawie nic nie pamiętasz.

pokazy dla emerytów

W ten sposób wziąłeś kredyt na komplet garnków, który w popularnym serwisie aukcyjnym kosztuje dziesięciokrotnie mniej.

Z ręką w nocniku

W ten sposób zostały naciągnięte tysiące Polek i Polaków, w większości w podeszłym wieku. Wiele osób decyduje się na spłatę nieświadomie zaciągniętego kredytu. Często o zwrot pieniędzy od sprzedawcy walczy rodzina kupującego, dla której cały proceder od początku wydaje się oszustwem.

Inną metodą namówienia klienta do zakupu towaru jest poinformowanie go, że produkt stanowi wygranąw konkursie i że klient musi „tylko” podpisać kilka oświadczeń. W rzeczywistości jest to umowa sprzedaży z zawyżoną ceną.

Niezależnie od tego, na jaką sztuczkę sprzedawców dałeś się złapać, mam dla Ciebie dobrą wiadomość – podpisanie umowy nie świadczy jeszcze o tym, że będziesz musiał ją wykonać.

Odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa

Pierwszy ze sposobów pozbycia się niechcianych i przepłaconych przedmiotów to odstąpienie od umowy. Z zasady masz na to 14 dni od dnia otrzymania towaru. Dotyczy to umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, a pokazy dla emerytów są często organizowane w wynajmowanych salach i świetlicach, dlatego w takich sytuacjach odstąpienie jest możliwe.

Przedsiębiorca ma obowiązek poinformować Cię w sposób jasny i zrozumiały m. in. o głównych cechach świadczenia (np. że jest to umowa sprzedaży, a nie darowizny), swoich danych identyfikujących (np. firma, numer REGON), adresie oraz o łącznej cenie usługi. Pełna lista wymogów znajduje się w ustawie o prawach konsumenta (link poniżej) i zawiera aż 21 pozycji.

Przedsiębiorca musi również poinformować Cię o Twoim prawie do odstąpienia od umowy. Jeśli tego nie zrobi, termin na odstąpienie od umowy wyduża się aż o 12 miesięcy. Jeżeli przedsiębiorcy przypomni się, że Cię nie poinformował o tym prawie i zrobi to w ciągu tych 12 miesięcy, możesz nadal złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy w ciągu 14 dni od otrzymania informacji o takiej możlwiości od przedsiębiorcy.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy możesz napisać samodzielnie lub skorzystać z formularza proponowanego przez ustawodawcę (możesz go ściągnąc ze strony UOKiK).

Pamiętaj, że możesz odstąpić od umowy również, jeżeli wiązała się ona z kredytem konsumenckim.

Nieuczciwa praktyka rynkowa

Nawet jeżeli termin na odstąpienie od umowy już minął, w opisanej sytuacji możesz powołać się na stosowanie przez przedsiębiorcę nieuczciwych praktyk rynkowych. Zapoznaj się z osobnym artykułem na ten temat. W szczególności w przypadku opisanego procederu warto zwrócić uwagę na:

  • art. 5 ust. 3 pkt 2 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym – wprowadzające w błąd działanie dotyczące cech produktu (np. garnek miał nie przypalać jedzenia),
  • art. 7 pkt 7 tej ustawy – twierdzenie, że  produkt będzie dostępny jedynie przez bardzo ograniczony czas lub że będzie on dostępny na określonych warunkach przez bardzo ograniczony czas, jeżeli jest to niezgodne z prawdą, w celu nakłonienia konsumenta do podjęcia natychmiastowej decyzji dotyczącej umowy i pozbawienia go możliwości świadomego wyboru produktu (np. tylko dzisiaj komplet naczyń za siedem tysięcy złotych zamiast dziewięciu tysięcy złotych),
  • art. 7 pkt 17 ustawy – twierdzenie, że produkt jest w stanie leczyć choroby, zaburzenia lub wady rozwojowe, jeżeli jest to niezgodne z prawdą (np. rezonator biofotonowy ma leczyć depresję, bóle stawów i migrenę),
  • art. 9 pkt 8 ustawy – wywoływanie wrażenia, że konsument już uzyskał, uzyska bezwarunkowo lub po wykonaniu określonej czynności nagrodę lub inną porównywalną korzyść, gdy w rzeczywistości nagroda lub inna porównywalna korzyść nie istnieje lub uzyskanie nagrody lub innej porównywalnej korzyści uzależnione jest od wpłacenia przez konsumenta określonej kwoty pieniędzy lub poniesienia innych kosztów.

Warto przejrzeć także inne przykłady nieuczciwych praktyk rynkowych, których w omawianej ustawie jest bardzo dużo.

Pamiętaj, że ciężar dowodu, że dana praktyka nie stanowi nieuczciwej praktyki rynkowej, spoczywa na przedsiębiorcy. To on musi udowodnić, że działał uczciwie.

W przypadku stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej możesz domagać się m.in. unieważnienia umowy z obowiązkiem wzajemnego zwrotu świadczeń oraz zwrotu przez przedsiębiorcę kosztów związanych z nabyciem produktu

Do kogo zwrócić się o pomoc?

Jeżeli trafiłeś na nieuczciwego przedsiębiorcę i nie jesteś w stanie wyegzekwować swoich praw, na pewno pomoże ci miejski (powiatowy) rzecznik konsumentów.

Niezależnie od tego, czy poradzisz sobie sam, czy też będziesz potrzebował pomocy, warto poinformować o nieuczciwym przedsiębiorcy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. W opisanej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że działania przedsiębiorcy naruszają zbiorowe interesy konsumentów. W takim wypadku Prezes UOKiK może nałożyć karę na przedsiębiorcę i nakazać zaniechania określonych praktyk, jak w przypadku dwóch znanych przedsiębiorców z Poznania.

Życzę Ci jak najmniej pochopnych decyzji zakupowych i problemów z nieuczciwymi przedsiębiorcami!

 

Więcej informacji znajdziesz w ustawie z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta oraz w ustawie z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

Podziel się!
Facebook
Google+
Google+
RSS
Newsletter
SHARE

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *